Turniej Pucharu Polski Rugby 7 w Bytomiu – relacja.

W ubiegłą niedzielę 15 maja w Bytomiu odbył się turniej Pucharu Polski Rugby 7. Ta odmiana rugby zadebiutuje w tym roku na arenach olimpijskich w Rio de Janeiro. Turniej w Bytomiu był IX edycją rozgrywek seniorów o Puchar Polski w sezonie 2015/2016,a dla Klubu Rugby Husaria Kalisz pierwszym w historii, w którym udział wzięli jego zawodnicy.

W grupie do której trafili Husarze znajdowały się drużyny które regularnie biorą udział w rozgrywkach o Puchar Polski: Tytan Gniezno (aktualny lider rozgrywek), gospodarze RC Czarni Bytom oraz Rugby Club Bełchatów. Pomimo przegranej we wszystkich meczach kierownik drużyny Szczepan Zentel pozytywnie wypowiedział się o grze naszych rugbistów:

„Przede wszystkim chciałbym zaznaczyć że pojechaliśmy do Bytomia aby zdobyć doświadczenie. Mnie osobiście zależało na tym aby poznać system rozgrywek a zawodnikom uświadomić że jest możliwe nawiązanie równorzędnej walki z każdym.  Wprawdzie patrząc na wyniki można odnieść wrażenie że byliśmy wyłącznie dostarczycielami punktów. Zapewniam jednak że chłopcy dawali z siebie wszystko. Choć w pierwszym meczu z Tytanem Gniezno widać było bardzo dużą przewagę rywala to już w kolejnych meczach było co raz lepiej. W meczu z drużyną z Bełchatowa w pierwszej części spotkania dwa razy byliśmy blisko przyłożenia punktów jednak traciliśmy piłkę po prostych błędach technicznych. Mecz z Czarnymi Bytom był solidną dawką ciężkiego fizycznego rugby. Choć w tym meczu wystawiliśmy zawodników którzy od niedawna trenują to i tak udało nam się skraść punkty. Najbardziej żal meczu o siódme miejsce z drużyną Gentlemen’s Rugby Club z Łodzi. Przegraliśmy go tylko jednym punktem a zwycięstwo kosztował nas jeden prosty błąd w obronie.
Po tym turnieju można dojść do kilku bardzo ważnych wniosków: przede wszystkim potrzebujemy pełnowymiarowego boiska treningowego. Nasze treningi odbywają się na orliku, a olimpijską odmianę rugby rozgrywa się na pełnowymiarowym boisku piłkarskim. Żeby przygotować się do turnieju sami własnymi kosiarkami kosiliśmy trawę na majkowskim Wembley choć i tak nawierzchnia na nim jest bardzo nierówna. Nasze błędy w Bytomiu polegały na bardzo płytkiej grze w ataku, niedostatecznym wycofywaniu w obronie i niedokładnych podaniach na dużą odległość. Wszystkie te błędy są wynikiem braku wyczucia odległości. Drugi wniosek jest taki że żadnemu z naszych zawodników nie brakuje waleczności i hartu ducha a jedynie umiejętności, które można wytrenować. Trzeci – potrzebujemy większej ilości zawodników trenujących rugby w Kaliszu. Niektóre elementy taktyczne rugby 7 można przećwiczyć wyłącznie mając do dyspozycji 7 zawodników w jednej i co najmniej 5, a optymalnie 7 w drugiej. Obecnie na treningi bardzo rzadko przychodzi 14 osób a stała grupa trenujących liczy 10 osób w tym dwóch grających trenerów.
Dlatego też gorąco liczymy na dalszą pomoc władz miasta w rozwoju naszej dyscypliny sportu w Kaliszu. Wypatrujemy z niecierpliwością każdej informacji dotyczącej wybudowania na Majkowie wielofunkcyjnego boiska sportowego a także zapraszamy chętnych do dołączenia do nas na treningach.”

 

Życzymy powodzenia Husarzom w kolejnych turniejach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *